Фасети без изпиляване

Начало | Услуги | Фасети

Фасети без инвазивно изпиляване, без болка и без нужда от упойка, само 2 посещения в рамките на седмица? – Напълно възможно!

Поставянето на фасети без изпиляване е иновативна стоматологична процедура, която предоставя красива усмивка без необходимостта от премахване на зъбна тъкан. Това е предпочитан метод за хора, които искат да подобрят външния вид на своите зъби без да се подлагат на инвазивни процедури.

Световната тенденция за микроинвазивен подход набира сила вече и в България. Никога не е било толкова щадящо да имате желаната усмивка.

Изглежда лесно, а всъщност е доста по-сложно спрямо конвенционалния метод с изпиляване за поставяне на фасети. Планирането на подобни случаи изисква прецизна работа в детайли, перфектна координация на екипа (между зъболекар и зъботехник). От съществено значение още са точният проект и адхезивният протокол (стъпките по залепване), за да е отличен и дълготраен крайният резултат.

Преди се смяташе, че ако зъбите бъдат изпилени, фасетите ще са по-здраво закрепени. Вече е доказано, че това е точно обратното! Ако керамиката бъде залепена към емайла (външната част на зъба), връзката помежду им е в пъти по-здрава и дълготрайна! Ако фасетата бъде залепена към дентина (по-дълбокия слой на зъба, който се достига при изпиляването), връзката на лепилото към зъбните тъкани започва да се разпада след 5 години. Това е така, защото в дентинът има ензими, които атакуват адхезивната връзка към композитното лепило.

Предимства на фасетите без изпиляване:

  • Вашата усмивка е естествено красива и блестяща;
  • Вашите зъби не се изпиляват и целостта им не се нарушава;
  • Нямате нужда от упойка, тъй като няма никаква болка;
  • Кратък срок – само 1 седмица и 2 посещения, за да получите така мечтаната усмивка;
  • Фасетите защитават от кариес Вашите зъбни тъкани отдолу, като не позволяват да бъдат атакувани от киселини и бактерии;
  • По-голяма здравина – връзката между емайла и лепилото е в пъти по-устойчива;
  • Дългосрочен резултат;
  • Изключително щадящ метод на работа.

Кои случаи са подходящи за поставяне на фасети без изпиляване?

Индикации за поставяне на фасети:

  • Зъби с абразия (изтриване) за възстановяване на формата и функцията;
  • Зъби с треми и диастеми (разстояния между зъбите);
  • Зъби с атипична форма (с по-малки размери и др.);
  • Зъби с леки форми на ротации (леко криви зъби);
  • Зъби с оцветявания.


При случаи, когато имаме временни контраиндикации за фасети, означава, че е нужна предварителна подготовка, след която се пристъпва към работата по същество. Това следва да бъде уточнено по време на консултацията с д-р Бянова.

Временни контраиндикации (обстоятелства, които възпрепятстват поставянето, но могат да бъдат коригирани или изискват допълнителни манипулации преди това):

  • Зъби, които имат много обтурации (пломби);
  • Зъби, които имат променен цвят;
  • Ортодонтски аномалии като ротации (завъртане) или струпване на зъби (при липса на достатъчно място в зъбната редица). В подобни ситуации първо се изисква провеждане на ортодонтско лечение, в противен случай се налага прекомерно изпиляване на зъби, а понякога е невъзможно без подобно лечение;
  • Дълбока или снижена захапка (при изтриване). В този случай трябва да се помисли комплексно. Това е една от най-честите причини за фрактури по керамиката, която ако не бъде съобразена, има риск от последващо счупване;
  • Когато зъбите трябва да бъдат лекувани ендодонтски (кореново лечение);
  • Когато има индикации за оклузални проблеми, тоест има зони, в които дъвкателната система се претоварва. Тогава се налага оклузален анализ и преразглеждане на случая. Отново, ако не бъде съобразено това навреме, има риск от фрактури по керамиката, тоест компрометирана е дългосрочността на възстановяванията;
  • При деца и юноши под 18 години, поради етични съображения и растеж на челюстите, тъканите и др.
Фасети

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Избелването не е задължително за останалите зъби. Това е въпрос на предпочитание на пациента. Зъбите, на които ще се поствят фасети не изисква тяхното избелване. Проблем са тези случаи, в които има много голяма промяна в цвета (тоест фасетите са много по-бели от другите зъби). Тогава може да се прибегне до избелване на останалите.

Средната продължителност е около 10 години, но това не е задължително. Ако фунционално всичко е наред, най-честата причина за смяна е отдръпване на венеца. При фасетите с много малка препарация тази граница не си личи и това не е проблем. При останалите случаи, при добра хигиена и посещения за професионално почистване два пъти в годината, може да си носите фасетите много повече от 10 години.

Композитните фасети да, керамичните-не!

Има етични съображения при деца под 18 г., също така при тях има растеж на челюстите и е възможно при поставяне на постоянни керамични възстановявания да се разместят, да се отворят пространства и др.  Предпочитаме да поставяме по-временни решения при деца под 18 г., след като приключи растежа да се помисли за постоянни или по-скъпи варианти. По същата причина не се поставят и импланти при деца. Редно е това да се случи след преустановяване на растежа.

Това е мит! За коронки също не се умъртвяват зъби. Ендодонтското лечение си има показания и индикации. Индикации заради възстановяване не се приемат сериозно в наши дни.  В изключително редки случаи се прибягва до това, един от тях е при силно прораснал зъб, когато няма място за възстановяване на срещуположния.  Съответно силно прорасналият зъб трябва да бъде скъсен, за да се възстанови дъгата и правилната функция.

Това не би трябвало да се случва. Може да се развие на границата с фасетата, тогава той се оправя.  Развитието на кариес под фасетата говори за недобро почистване на кариозна маса при препарирането.  Нo това е много голяма рядкост!

Падане на цялата фасета се случва изключително рядко. Може да е пропуснат някой етап от циментирането. Но това не е проблем, тя се залепя отново. Падането на повече, вече е индикация за не добър протокол на циментиране.

Отчупване се случва доста по-често. Това може да е признак за не добре балансирана оклузия (функция). Чест чипинг (отчупване) се наблюдава на вторите зъби. Причина може да е отново не добре балансирана функция при латеротрузия (движение на долната челюст встрани), когато пациентите искат предните им зъби да бъдат абсолютно еднакви на дължина, се закачат вторите, при движение напред и встрани, което води до натоварване и счупване. В естествено красивата усмивка вторите зъби са с един милиметър по-къси от първите. Това е отново доказателство, че формата следва функцията.

Няма специален режим на хигиена. Фасетите не се мият по-леко, нито пък с нещо специално. Трябва да се поддържа нормална устна хигиена и почистване при вашия зъболекар два пъти в годината.

Зависи от индикациите, в някои случаи има медицински показания, но има и доста пациенти, които си слагат, за да имат по-красива усмивка.

Не бих казала, че е скъпо. Фотополимерните фасети са с цена наполовина от керамичните, но пък изискват повече поддръжка заради промяната в цвета. Един път годишно трябва да се полират, за да се освежат. Цената на керамичните фасети е по-висока заради липсата на този недостатък. Но цената не се определя толкова от материалите, а от методиката на работа, от уменията на оператора, от това до колко добре е планиран случаят и не на последно място има ли гранция, която предлага стоматологът за своите възстановявания.

Керамичните фасети са с по-високи цени и заради красивия краен резултат. Пак подчертавам, има и варианти на по-ниски цени, като фотополимерни фасети или пък бондинг (директно изграждане с фотополимер).

Споделете